Gün içerisinde ya da yoğun iş temposunu noktaladığımız akşam saatlerinde; balkonlarımız gürültüden kaçıp kendimizi huzurlu hissettiğimiz yerlerdir. Kendimizi daha da huzurlu ve keyifli hissetmek için balkon dekorasyonuna belki biraz daha fazla önem vermemiz gerekebilir. Peki mevsimlere, aylara ve hatta kimi zaman ruh halimize göre bile dekore ettiğimiz balkonlarımızda; objelerin gücünü gerçekten bilerek kullansak nasıl olurdu? Eğer balkon dekorasyonum daha bir keyifli olurdu diyorsanız, sizin için önerebileceklerime bir göz atın derim! 🙂

 

1. Balkon ve büyüklüğü

Şehir ve modern yaşantının bizlere sunduğu evler, eski yıllara oranla biraz daha ufak, pratik amaçlarla kurgulanmış ve çok daha fonksiyonel. Kalabalık şehir yaşamının mecbur bıraktığı bu nispeten küçük hacimler, elbette balkonlara da yansıyor. Fakat bunu bir dezavantaj olarak görmemeli. Balkonunuz küçük de olsa, gerekli ve özenli bir çalışmayla tam da sizin istediğiniz havaya kavuşabilir. Hatta küçük olması daha samimi bir hava yaratma adına avantaja bile dönüşebilir. Bu sebeple çok büyük mobilyalar yerine, ufak boyutlu sıcak parçalar seçin, katlanabilir mobilyaların avantajları sizin yanınızda olacak.

2. Daha fazla işlev, daha fazla alan

Balkonda kullanacağınız mobilyaların çift fonksiyonlu olması işinizi kolaylaştırır. Örneğin; içine balkonda kullandığınız yastık ve minderleri, tekstilli tüm ürünleri istifleyeceğiniz sandıklı bir oturma grubu, hem alandan tasarruf etmenizi hem de eşyalarınızı tüm hava koşullarından ve dış etkenlerden korumanızı sağlar.

3. Tabiat ve dahası

İçimizde her zaman olan tabiat özlemine yer ayırmayı unutmayalım. Yerinizin müsaitliğine göre, zeminden gökyüzüne uzanan dev saksı bitkileri, balkon demirlerine asılacak renkli ve sarkan çiçekler, duvar bitkileri gibi pek çok seçeceği değerlendirin. Hava koşullarına uygun tüm bitkilerin, balkonunuzda hayat bulmasına katkı sağlayın.

4. Dışarıya açılan bir salon

Balkonunuza evin içine yaptığınız muameleyi yapın ve onu sıcacık, konforlu bir alana dönüştürmek için çalışın. Rahat, yumuşak bir oturma grubu, yumuşak yastıklar ve yer minderi, halı ya da kilim kullanın. Mis gibi havanın tadını salon rahatlığında çıkartın.

5. Manzaraya göre…

Eğer iyi bir manzaranız varsa, bu kaçırılmıyacak bir fırsattır. Balkonunuzun düzenini mutlaka manzara yönüne doğru kurgulayın. Manzara yönüne bakan rahat sandalye ya da koltuk, manzaraya karşı keyif yapabilmek için mini bir sehpa, uzanma koltuğu ya da minder, alanınızı etkin bir şekilde değerlendirin. Dışardan görülmeyecek kendinize özel bir alan yaratmaya özen göstermek isteyebilirsiniz.

6. Dış aydınlatmalar

Balkonda standartların dışına çıkın ve balkonunuzu aydınlatmaktan kaçınmayın. Şerit aydınlatmalarla balkon demirlerini sarın, bitkilerin etrafına güneş enerjisiyle çalışan aydınlatmalar yerleştirin. Farklı düşünülmüş aydınlatmalarla ortamı oldukça romantik bir hale getirebilirsiniz. Zeminde kullanılacak büyük aydınlatmalar, balkonunuzun tamamına yayabileceğiniz küçük aydınlatmalarla kendinize sakin ve dinlenmiş olarak ayrılabileceğiniz bir alan yaratabilirsiniz.

7. Bir tatil havası

Her balkona çıkışınızda, kendinizi yola çıkmadan tatile gelmiş gibi hissetmek isterseniz ve yeriniz de müsaitse hamak, minder ve şezlong gibi parçalar da kullanabilirsiniz. Serin bahar ve yaz gecelerinde ısınmak için küçük bahçe şöminesi gibi parçalar da romantizmi kuvvetlendirecektir.

Bir cevap yazın

Sepet

%d blogcu bunu beğendi:

Giriş Yap

Create an Account
Back to Top