Son yıllarda oldukça popüler olan ve kökleri Danimarka’ya dayanan bir felsefe ile karşınızdayız: Hygge.

Hue-gah şeklinde telaffuz edilen bu felsefeyi  tek bir kelime ile karşılamamız mümkün gözükmese de rahatlık, sıcaklık, anın tadını çıkarma gibi kavramlarla anlamını sağlayabiliriz. Kelimenin yazılışı gözünüzü korkutmasın, hygge aslında hepimizin tanıdık olduğu bir his. Kapıyı açtığınız an gelen ‘Evim Evim Güzel Evim’ düşüncesi, soğuk havalarda içilen sıcak bir bardak çay veya arkadaşlarınız ile beraber yediğiniz yemek işte tam olarak bu felsefenin karşılığı. Kısaca modern zamanın tüm koşuşturmasının arasında anın farkına varıp bundan keyif alma sanatı…

Peki  evimizde bu felsefeyi nasıl mı yansıtacağız? İlk adımımız elbette ki mum! Şimdi ışıkları kapayıp, odanın farklı köşelerindeki mumlarınızı yakmanın tam zamanı. Mum ışığının sizi ne kadar sakinleştirdiğine inanamayacaksınız.  Ayrıca, dünyanın en çok mum tüketen ülkesi Danimarka olduğunu biliyor muydunuz?

Sakinleşmemizin ikinci adımı yumuşacık battaniyeler. Koltuğunuzun veya yatağınızın üzerine farklı katmanlarda serdiğiniz battaniyeler ise bu sezon çok trend. Ayrıca, sonbaharın tadını çıkarmanın en güzel yolu pencereden yağmuru izlerken sıcacık battaniye altında yudumlanan kahve değil de nedir?

Mesele hygge felsefesine gelince, evinizdeki renkler sizi asla yormamalı. Olabildiğince nötr tonlara yer vererek evinize ve misafirlerinize huzur hissi yaratabilirsiniz. Dekorasyonunuza uyum sağlaması için  açık griye, kreme ve toprak tonlarına gönül rahatlığıyla güvenebilirsiniz.

Doğal tondaki evinize doğanın kendisinden başka ne yakışabilir ki? Evinizde bolca yeşile yer vererek hem evinizdeki harmoniyi arttırabilir hem de bu yeni hobinizle sağlığınıza pozitif katkıda bulunabilirsiniz; zira bitkilerle uğraşmanın vücudumuzda endorfin salgılanmasına sebep olduğu bilimsel olarak kanıtlandı. Evde yetiştirebileceğiniz bitkiler hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz blogumuzdaki “Ev Bitkileri ve Dekorasyon” yazımıza göz atabiliriz.

Madem doğayı evimize getirmeye çalışıyoruz, doğal malzemelere her zamankinden daha fazla yer vermek hygge için çıkış noktamız. Yün, ahşap, metal gibi doğal malzemelerin hem bu kadar basit oluşunu hem de dekorasyonunuza katacağı değişikliği siz de çok seveceksiniz.

Zürafa safari set

 

Referanslar:

https://makespace.com/blog/posts/how-to-hygge-your-home-life/

https://www.ftd.com/blog/share/hygge-decor-ideas

mentalfloss.com/article/91378/10-ways-master-danish-art-hygge-your-home

theeverygirl.com/10-ways-to-hygge-your-home/

One Reply to “Dekorasyonda Hygge Felsefesi”

  1. Ebru

    Merhabalar,

    Hygge; kendinizi konforlu, mutlu ve huzurlu hissettiğiniz tüm anları kapsamaktadır. Bu arada Hygge yalnızca Danimarka’da yaşam felsefesi olarak benimsenmiyor. Danimarka ile birlikte bütün İskandinav ülkelerinin yaşam felsefesi aynı zamanda. 💙 HYGGE hakkında kaleme aldığım yazımı sizinle de paylaşmak isterim: https://www.tarz2.com/danimarkalilar-Icin-mutlulugun-formulu-hygge

    Keyifli okumalar dilerim, sevgilerimle.
    http://www.ebrubektasoglu.com

Bir cevap yazın

Sepet

%d blogcu bunu beğendi:

Giriş Yap

Create an Account
Back to Top